Düş’le, Çaba’la, DEĞİŞ

26 Eki 2019
15:00 - 15:40
61 nolu sınıf

Düş’le, Çaba’la, DEĞİŞ

Her şey bir düş kurarak başlar, Gayret etmeden, çabalamadan gerçekleşmesi mümkün değildir…diyerek çıktık yola… İşte ÇABAÇAM’da (Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Çok Amaçlı Erken Çocukluk Eğitimi Merkezi) bu düşün bir ürünü olarak Üniversite, Yerel Yönetim ve Sivil Toplum Örgütleri’nin paydaşlarının işbirliğine örnek bir model teşkil edecek şekilde İstanbul ÇABA Derneği ve Çanakkale Kepez Belediyesi desteğiyle 2008 yılından bu yana erken çocukluk eğitimine hizmet veren bir proje olarak hayata geçirildi. 

Projenin öncelikli amacı, toplum katılımlı işbirliklerinin oluşturulması yoluyla özellikle gelişimsel olarak risk altında olan (dezavantajlı gruplar) çocuklar ve aileleri için erken çocukluk hizmetlerinin sağlanması; diğer önemli amacı ise, hizmet öncesi öğretmen adaylarının teori ile pratiği bir araya getirmeleri ve yaparak-yaşayarak öğrenmeleri için onlara uygun fırsatlar sunulmasıdır. 

ÇABAÇAM’da proje kapsamında bugüne kadar  Türk ve sığınmacı  (Suriye, Irak, İran, Sudan, Kongo gibi) kökenli 4-6 yaş arasında toplam 177 çocuk, aile ve 350’ye yakın hizmet öncesi öğretmen adayına eğitim sağlandı.

 

Ayrıca ÇABAÇAM bünyesinde kurulan Kozalak  Oyuncak  Değişim  Atölyesi’  ile farklı bölgelerdeki eğitim kurumlarının oyuncak, kitap ve kırtasiye malzemesi gibi ihtiyaçlarına destek  olunmaktadır. 

Erken çocukluk eğitiminin, toplumsal eşitsizliklerin giderilmesindeki en etkili araç olduğunun bilinciyle çalışmalarını yürüten  ÇABAÇAM, çok amaçlı işbirliklerinin sağlandığı, kapsayıcı ve birarada yaşama kültürünü destekleyen, etkileşimli, yenilikçi, araştırma temelli, süreç odaklı ve nesiller arası öğrenme ortamı sunan bir yaşam laboratuvarıdır. ÇABAÇAM, Sabancı Vakfı tarafından 2017 yılında ‘Fark Yaratanlar Programına’ dahil olmuştur.