Dr. Selçuk Yusuf ARSLAN

Milli Eğitim Bakanlığı

Selçuk Yusuf Arslan, Ankara Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmaktadır. Yüksek Lisansını Gazi Üniversitesi, Bilişim Enstitüsünde; doktorasını Hacettepe Üniversitesi Eğitim Yönetimi programında tamamladı. 2021 yılında eğitim nobeli olarak gösterilen Global Teacher Prize’da dünyanın en iyi 50 öğretmeninden biri gösterilmitir. Çevre ve kodlama çalışmaları ile ETF tarafından düzenlenen Greek Skills Award yarışmasını kazanan Arslan, ISTE tarafından verilen Watch to 20 ödülü ile takip edilmesi gereken 20 eğitimciden biri seçilmiştir.

2019 yılında JCI tarafından Dünyanın En Başarılı 20 Genci arasında gösterilmiş, JCI Türkiye tarafından da İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet Kategorisinde Türkiyenin En Başarılı Genci seçilmiştir. Aynı yıl CERN Uluslararası Öğretmen Programını tamamlayarak CERN Öğretmen Elçisi olmuştur. 2018 yılında AKS Education tarafından Küresel Öğretmen Ödülüne layık görülen Arslan ve öğrencilerinin çok sayıda ulusal ve uluslararası proje yarışmasında ödülü bulunmaktadır. Projelerinde sürdürülebilir kalkınma amaçlarının gerçekleştirilmesine katkıda bulunmaya çalışmaktadır. Ayrıca STEM ve kız öğrencilerin teknoloji kullanımının geliştirilmesi konuları üzerine de çalışmaktadır. 

More Coding More Girls projesi STEM Alliance tarafından; STEM Camp projesi Avrupa Okul Ağından birincilik ödülleri almıştır. Space Girls projesi ile Space Awareness Global Yarışmasında ikincilik ödülü almıştır. Science on Stage Europe Bilim Festivalinde Türkiye’yi temsil eden öğretmenlerden biridir. Eğitim Tercihi tarafından düzenlenen 5. Eğitimde Başarı ödüllerinde Yılın Öğretmeni seçilen Arslan aynı zamanda Microsoft tarafından da Harikalar Yaratan Öğretmen seçilmiştir. Aynı zamanda MEB ve Eğitimde En İyiler Ödüllerinde de Yılın Öğretmeni seçilmiştir. Kanada’da düzenlenen Microsoft Educator Challenge’da birincilik ödülü bulunmaktadır. Microsoft Sertifikalı Eğitmeni (MCE), Microsoft Yenilikçi Uzman Eğitmeni ve National Geographic Sertifikalı eğitmeni olan Arslan,  Scientix, HundED, Science on Stage Europe ve teachSDGs projelerinin öğretmen elçisidir. Arslan son olarak önde gelen uçak üreticisi AIRBUS’un uzak keşfi projesinde Türkiye temsilcisi olarak görev yapmıştır.

PANEL - 13:30-14:30 Cep Sineması

22 Ekim 2022 Cumartesi 9. EDK Programı

Etkili STEM Eğitimi için Öğretmen Yeterliklerinin Güçlendirilmesi Paneli

Panel Açıklaması