Kalde Ernart

Kalde Ernart

Biography

 

Kalde Ernart, 1972’de İstanbul’da doğdu. Özel Eseniş Anadolu Lisesinden sonra 1991 de Marmara Üniversitesi Televizyon ve Sinema Bölümüne üçüncülükle girdi. Bu dönemde çeşitli reklam filmlerinde prodüksiyon asistanı olarak çalıştı. 1996 da Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun oldu.

Üniversite’den sonra gittiği New York’ta “Off Broadway” bir oyun olarak gerçekleştirilen “Keşanlı Ali Destanı”nda önce çevirmen daha sonra yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. Amerika’da yaşadığı süre boyunca yeni film teknolojileri ve film yapımcılığının nereye gittiği üzerine çalışmalar yaptı. Ünlü senarist ve yönetmenler ile toplantılar gerçekleştirdi.

Türkiye’ye dönüşü ve askerliğini tamamlamasından sonra ise kendisini tv ve dizi dünyası içinde buldu. Aralarında; ‘Ağrıya dönüş’, ‘Utanmaz adam’, ‘Altın Saçlı Kız’, ‘Satıcı’ gibi eserlerin bulunduğu filmlerde yönetmen ve yardımcı yönetmen olarak görev aldı.

Aralarında Star ve KanalD dizilerinde yayınlanan; ‘Üvey Baba’, ‘Küçük Besleme’, ‘Şaşıfelek Çıkmazı’, ‘Sırça Köşk’, ‘Ters Yüz’, ‘Zoraki Koca’ , ‘Milyonda Bir’ gibi Tv Dizilerinde yönetmenlik yaptı.

2002 yılında Birikim/FCA reklam şirketinin ortaklarından birisi olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu başta olmak üzere Türkiye’de ilk defa 500 kişilik bir mobil sinema ile 60 adet film gösterimi gerçekleştirdi. 2009 yılında çocuk filmleri ithaltı yapmaya başladı.

Mobil dünyanın hayatımıza girmesi ile mobil içerik konusuna yoğunlaştı. 2010 yılında Turkcell’in Video içerik konusunda çözüm ortağı oldu ve bu konuda pek çok mobil içerik hazırladı. Yine 2010 yılında Türkiye’deki ilk stereoscopic3D çalışmayı gerçekleştirdi ve ardından 3D reklam prodüksiyonlarına ağırlık Verdi.

2012 yılında yolları Gökçen Karan ile kesişen Kalde Ernart, Karan ile beraber 2014 yılı sonunda Hollanda menşeli 7Story Film & Game Company’i kurdular. 7Story’nin kendi üretimi olan Avrupa’daki tek interaktif video platformu olan GmPLY ile şu sıralar ağırlıklı olarak eğitim sektöründe boy göstermekteler. 7Story ile beraber hala başta Turkcell olmak üzere Türkiye’deki ve Avrupa’daki mobil operatörlere interaktif oynanabilir ve statik mobil video içeriği üretmekteler.

All session by Kalde Ernart