Neriman Ersönmez / Yeşim Özzorlar

Bilişim ve Robotik Öğretmeni

Neriman Ersönmez / Yeşim Özzorlar

Bilişim ve Robotik Öğretmeni

Biography

Neriman Ersönmez, İlk, orta ve lise öğrenimini Gaziantep’te tamamladı. Lisans eğitimini 2005 yılında Başkent Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri’nde %100 burslu olarak tamamladı. 2 yıl ODTÜ Teknokent’te özel bir firmada Yazılım Uzmanı olarak görev yaptıktan sonra, Gaziantep’te yaklaşık 14 yıldır Bilişim ve Robotik öğretmeni olarak farklı kademelerde öğrencilere eğitim vermektedir. Yapay zekâ eğitiminin küçük yaşlardan itibaren uygulanması amacıyla bilişim teknolojileri ve yazılım dersi müfredatında K-12 düzeyinde yer alması için çalışmalar yapmış ve 2019 yılından itibaren güncel yapay
zekâ derslerini aktif olarak yürütmektedir. Danışmanlığını yaptığı öğrencileriyle TÜBİTAK, Vex Robotics ve Roborave gibi ulusal ve uluslararası yarışmalarda çeşitli dereceler elde ederek, bu alanda öğrencilerin kendilerini ifade etmeleri ve teknoloji üreten bireyler olarak mezun olabilmeleri için Özel Sanko Okulları’nda 6 yıldır Bilişim ve Robotik öğretmeni olarak görev yapmaktadır. İki kız çocuğu annesidir.

Danışmanlığını yaptığım projeler
 AppJamming – Uluslararası Mobil Uygulama Tasarım Yarışması – Yarı Finalist (2018)
 Intersteno – 2019 Dünya Internet Klavye Şampiyonası – Dünya 1.’liği ve Dünya 5.’liği
 Özgür Alfabe (49. Tübitak Lise Araştırma Projeleri yarışması ‘Yazılım’ kategorisi bölge 1’liği) (2018)
 Otonom Hasat Robotu – (50. Tübitak Lise Araştırma Projeleri yarışması ‘Yazılım’ kategorisi bölge 1’liği) (2019) (50. Tübitak Lise Araştırma Projeleri yarışması ‘Yazılım’ kategorisi Türkiye Teşvik ödülü) (2019) (RoboRave Turkey 2019 – Türkiye 2.’liği)
 Kaldırım çıkabilen tekerlekli sandalye (50. Tübitak Lise Araştırma Projeleri yarışması ‘Teknoloji Tasarım’ kategorisi bölge 3.’lüğü) (2019) (2020 – Teknofest – Finalist)
 Görüntü İşleme Tek. İle Orman Yangın Tespiti (50. Tübitak Lise Araştırma Projeleri yarışması ‘Yazılım’ kategorisi bölgeye davet) (2019) (2020 – Teknofest – Finalist)
 Postür Koçu (51. Tübitak Lise Araştırma Projeleri yarışması ‘Yazılım’ kategorisi bölgeye davet) (2020) (2020 – Teknofest – Finalist)
 Ayak Ülserini Engelleyen Taban Tasarımı (51. Tübitak Lise Araştırma Projeleri yarışması ‘Teknoloji Tasarım’ kategorisi bölgeye davet) (2020)
 ALS Hastaları İçin Boyun Destek Aparatı (51. Tübitak Lise Araştırma Projeleri yarışması ‘Teknoloji Tasarım’ kategorisi bölgeye davet) (2020)

Yeşim Özzorlar, İlk ve Orta Öğrenimini Gaziantep’de tamamladı. Lisans eğitimini 2003-2008 yılları arasında yaparak, Lefke Avrupa Üniversitesi %100 ingilizce Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdi. 2009 yılında almış olduğu eğitimler ile yazılım ve veri tabanı uzmanı olmuştur. Ankara’da çeşitli yazılım şirketlerinde kariyer hayatına adım attıktan sonra tekrar Gaziantep’e dönerek özel bir kurumda 5 yıl süre ile proje geliştirme müdürü olarak görev almıştır. Sonrasında pedagojik formasyon eğitimini tamamlayan Yeşim Özzorlar, son üç yıldır Gaziantep Özel Sanko Okullarında görev almakta, Yazılım, Robotik ve Bilişim Teknolojileri derslerini vermektedir. Evli ve bir çocuğu bulunmaktadır.