Prof. Dr. Mehmet KESİM

Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi

1969 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine-Elektrik Fakültesi Elektrik Bölümü’ne kaydoldu. Öğrenimini 1974 yılında Elektrik Bölümü’nden (Zayıf Akım) Yüksek Mühendis olarak mezun oldu. Diploma Travay’ını İTÜ öğretim üyesi, Ord. Prof. Dr. Bedri Karafakıoğlu danışmanlığında hazırladı. 1976- 1979 tarihleri arasında Federal Almanya Teknik Yardım Projesi çerçevesinde verilen stüdyo sisteminin kuruluş, ve proje aşamasında mühendis olarak çalıştı. 1979 yılında Asistan olarak akademik kariyere başladı. 1979-1985 yılları arasında Alman Teknik Yardım Teknik Proje sorumlusu olarak görev yaptı. 1982 yılında Anadolu Üniversitesi adını alan kurumda kurulan televizyon ve radyo stüdyolarının projelerini hazırladı ve montajlarında fiilen çalıştı. Yayın Teknolojileri alanında İngiltere ve Almanya ileri düzeylerde eğitimler aldı.

 

1982 yılında Anadolu Üniversitesi bünyesinde kurulan Açıköğretim Fakültesi’nin kuruluşunda yer aldı. Yeni iletişim teknolojilerinin eğitimde kullanılması konusunda projeler yaptı. Doktora Programında; İletişim, Sinema, Televizyon, Sosyoloji, Psikoloji, Kültür, Antropoloji, Eğitim ve Eğitim Teknolojileri ders ve seminerleri aldı. 1985 yılında “Teletext ve Viewdata’nın Uzaktan Öğretimde Kullanılması” başlıklı tezle Doktorasını tamamladı. 1988 yılında İletişim Sistemleri Alanında Doçent oldu. 1993 yılında Uzaktan Öğretim Alanında Profesörlük unvanı aldı.

 

Alanı ile ilgili yurtiçi ve yurt dışında dergi hakemlikleri ve akademik yayınları vardır. İletişim Teknolojileri, Uzaktan Öğretim, Dijital Değişim-Dönüşüm ve Sanal Gerçeklik alanlarında çalışmalar yapmaktadır. İngilizce bilmektedir. Yüksek Lisans ve Doktora tez danışmanlıkları; Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora dersleri devam etmektedir.