Tuğba Çanşalı

Eğitim ve Oyun Tasarımcısı

Tuğba Çanşalı

Eğitim ve Oyun Tasarımcısı

Biography

Tuğba Çanşalı, Kaymakam olma hayaliyle Kamu Yönetimi okurken, Gençlik Meclisi ve Sivil toplum kuruluşlarıyla tanışmış, sonrasında tesadüfen karşısına çıkan Avrupa Komisyonun Mısır’daki bir liderlik eğitiminde deneyimsel öğrenme yöntemleriyle karşılaşan ve hayatının rotasını deneyimsel öğrenme ekseninde şekillendiren bir kişi.

Açıkçası o eğitimden sonra hayatımda öğrenmenin ne kadar önemli olduğunun farkına vardım, ben seyahati, insanlarla iletişimi, bir şeyler keşfetmeyi, oyunları, bulmaca çözmeyi ve yeni bir icat çıkarmayı sevenlerdenim. Öğrenme stilim de hep kendi deneyimlerimle, zorlanıp keşfetmekle oldu.

Sonra bu öğrenme sürecini sorgularken, kendimi deneyimsel öğrenme (ki kendisi David Kolb tarafından geliştirilmiş bir teoridir) metotları geliştirerek uyguladığım eğitimlerde buldum.

2003’den bu yana, önce Devlet Planlama Teşkilatına sonra Avrupa Birliği Bakanlığı’na bağlı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Ulusal Ajansı’nın eğitmeniyim. Aynı zamanda Avrupa Komisyonun SALTO Euromed ve Dahil Etme  (Support Advanced Learning and Training Opportunities) birimleriyle de uluslararası eğitimler yapıyorum.  Kamu, özel ve sivil sektörlere yönelik, deneyimsel öğrenme tabanında eğitimler vermekteyim. Geçtiğimiz yıllarda, Avrupa Konseyinin Avrupa Akdeniz Gençlik Merkezi’nin eğitim danışmanlığını yaptım. Bir çok ilde farklı konularda sosyal projeler yürüttüm. Ama sanırım tüm bu yaptığım işlerin ortaya çıkmasının ana nedeni, içimdeki yeni ve faydalı bir şeyler üretme isteği.

All session by Tuğba Çanşalı