STEM & MAKER HAREKETİ

STEM 

STEM Eğitimi Nedir?

21.yy‘a genç bireyler yetiştirmek aynı zamanda ülkemizin gelişen ve değişen ihtiyaçlarına çözüm bulabilecek, sorgulama alışkanlığı kazanmış, yetenekleri ve yaratıcılığı ışığında bir bilgiyi irdeleyebilen, bu bilgiyi başka branşlarda kullanabilen bir bütün halinde problemlere çözüm olarak kullanabilen bireyler yetiştirmek demek.

STEM Eğitimi’nin amacı da genel olarak öğretmenlerin “kazanımlarla” belirlenmiş, çerçevesi çizilmiş müfredatlarına disiplinler arası uygulamaları nasıl dahil edecekleri, kendi branşlarına yönelik bilgi ve becerileri aktarırken bu uygulamaların neler olabileceği konusunu açıklamaktır. Bu bakımdan sizleri de FeTeMM eğitimi hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmak, işbirliği içinde başka branşlardan meslektaşlarınızla çalışmak, tartışmak, tecrübelerinizi paylaşmak için EDK’ya bekliyoruz.

EDK’da STEM Teorik Kalmayacak!

EDK’da STEM konusunda derinlemesine bilgi sahibi olurken, bu sürecin nasıl ilerlediğini farklı branşlardan öğretmenler ile işbirliği yaparak yaşayacaksınız. Bu deneyim bir öğretmen olarak okulunuzda disiplinler arası işbirliği yapmanın önemini hissettirecek! Aynı zamanda EDK’dan çıkarken yanınıza kendi ders planlarınıza uyarlayabileceğiniz fikirler alacaksınız.

EDK’da STEM’in ateşlemesi yapılacak!

Daha fazlasını dinlemek ve STEM’i yerinde kendi meslektaşlarınızla yaşamak için EDK’ya gelmelisiniz.

Kodlama ve Robotik

Eğitim dünyasında bilgisayarsız olarak yapılan etkinliklerden, digital uygulamalara tartışılan kavramlardan biri de şüphesiz kodlama ve robotik eğitimleri. Bu eğitimler 21.yy becerileriyle örtüşmekte, çocukların; problem çözme, eleştirel düşünme, algoritmik düşünme, yaratıcılık ve iletişim becerilerinin gelişimine katkı sağlamaktadır.

Kodlama ve robotik eğitimlerinin disiplinler arası ve disiplinler üstü bir yaklaşımla nasıl ele alınabileceğine dair örnek uygulamaların paylaşılacağı atölye ve sunumlara katılarak, öğrendiklerinizi sınıfınıza ve diğer öğrenme ortamlarına taşımak ister misiniz?

Maker Hareketi

Kodlamanın önem kazanması, 3 boyutlu yazıcıların yaygınlaşmasıyla birlikte eğitim alanında maker rüzgarı esiyor. Bilim, yaratıcılık, tasarım, sanat ve mühendisliği bir araya getiren maker hareketinin okullarda nasıl uygulandığını öğrenmek istiyorsanız EDK’da maker öğretmenlerin iyi uygulamalarını dinleyebilir, sizler için hazırladığımız atölyelere katılabilirsiniz.

Maker hareketi sadece dijital devreler, robotlar ve kodlamayala sınırlı değil. Öğrencilerinizin bir sorunu çözmek üzere harekete geçmelerini ve harekete geçmelerini istiyorsanız sınıfınızda kendi imkanlarınızla maker projelerini hayata geçirebilirsiniz. Nereden başlayacağınız konusunda fikriniz mi yok? Maker hareketini nasıl başlatacağınızı bilemiyor musunuz? EDK’da sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

STEM Programı

STEM Konuşmacıları