“Değişim İçin Önceliğimiz Eğitimdir” Diyenler “9. Eğitimde Değişim Konferansı”nda Buluştu!

22 Ekim 2022 Cumartesi günü Eğitimde İnovasyon Derneği tarafından düzenlenen Ankara ABC Okulları ev sahipliğinde gerçekleşen 9.Eğitimde Değişim Konferansı, Türkiye’nin 35 şehrinden gelen 1100 katılımcısından aldığı güçle bugünümüz ve yarınımız olan çocuklar için “Önceliğimiz Eğitim”dir sesini tüm ülkede duyurdu.

Eğitimde yenilikçi yaklaşımların ve güncel uygulamaların paylaşıldığı 9.EDK; 3 ana konuşmacı, 2 panel, 32 atölye ve 25 sunum ile tüm katılımcılarına ilham kaynağı oldu.

Ana konuşmacılarımızdan Prof. Dr. Ziya SELÇUK; “Eğitimin Dönüşümü” adlı konuşmasında dönüşümün içindeki başarı, ilham ve değişim kavramları üzerine deneyimlerini bizlerle paylaşıp bir çocuğun daha ilham verici olduğunu söyledi.  “İlham’ı kitaplarda değil, yüreklerde aramalısınız.” diyen değerli hocamız, bizleri yeni bir yolculuğa çıkardı.

“Ben, sizlere tecrübelerimi, bildiklerimi değil; düşündüklerimi paylaşmaya geldim.” diyen Değerli Hocamız Aytaç AÇIKALIN Prof. Dr.  “Eğitimin Yeni Dili: İnsan Kıymeti” üzerine paylaşımlarda bulundu. 

Doğa ile bütünleşerek dünyanın mükemmel yaratılışını tamamlayan son parçanın “insan” olduğunu söyleyen AÇIKALIN, “İnsanın kıymeti doğuştan gelen fıtratındadır.” diyerek insan ve kıymet üzerine bizleri yeniden düşündürdü. Ve tüm eğitimcilerden de unutmamalarını istediği bir ricası oldu: “Dünkü güneşle bugünkü çamaşırlar kurumaz…”

Çok düşün, çok dinle, çok konuş, güzel konuş, sözcüklerle oyuncakla oynarcasına oyna. Çünkü dil, senin ilk oyuncağındır, diyen Sayın Şermin YAŞAR; hem Türk dili için hem de çocuklarımız için kurduğu “Kelime Müzesi”nin büyüleyici yolculuğunu anlattı bizlere.

Şermin YAŞAR; Türkçenin sadece sınavlardaki 40 sorudan oluşmadığını, “Türkçeyi koru” denildiğinde hemen korunacak bir şey olmadığını önce biz yetişkinler bilirsek çocuklarımıza da dilini sevmenin ve korumanın çok daha kolay olduğunu gösterebiliriz, bilgisini paylaştı. Çünkü insan ancak sevdiği bir şeyi korur…

Eğitimde İnovasyon Derneği olarak eğitim sisteminin, öğretmenin, velinin ve öğrencinin 21.yy.da yaşanan tüm gelişmeleri takip etmesi, yeni bilgi ve uygulamalara ulaşması için konferans katılımcılarını 2 panel, 32 atölye ve 25 sunum ile buluşturduk. Bu buluşmayı sağlayan panel, sunum ve atölyelerdeki yoğun katılım birbirimizden öğrenecek ne çok şey olduğunu ve birlikte daha güçlü olduğumuzu bir kez daha gözler önüne serdi.

“Değişim, için önceliğimiz eğitimdir.” diyerek çıktığımız bu yolda bizleri ağırlayan ve desteğini esirgemeyen Ankara ABC Okullarına, bizleri yalnız bırakmayan Etimesgut İlçe Kaymakamı Dr.Naci AKTAŞ’a, TOBB Eğitim Meclisi Başkanı Dr. Yusuf EKİNCİ’ye, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Gürsel AVCI’ya  ana konuşmacılarımız olan Prof.Dr. Ziya SELÇUK, Prof. Dr. Aytaç AÇIKALIN ve Şermin YAŞAR’a, onur konuğumuz Sevinç ATABAY’a, panel, atölye ve sunumlarıyla destek veren öğretmenlerimize ve ülkenin dört bir yanından yola çıkan tüm eğitim  sevdalı katılımcılarımıza çok teşekkür ederiz.