EĞİTİMDE İNOVASYON DERNEĞİ

Eğitimde İnovasyon Derneği, 2018 yılında, Fen, Teknoloji, Matematik ve Mühendislik, Yaratıcılık ve İnovasyon başta olmak üzere konusunda uzman öğretmenler tarafından Türkiye’de ilk, orta ve lise okullarında, okul süreçlerine bilim, mühendislik, sanat çalışmalarını entegre etmek; öğretmen eğitimleri ve konferansları düzenlemek genel amacıyla kurulmuştur. Derneğimiz, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

Eğitimde İnovasyon Derneği, Eğitimde Değişim Konferansı’nı ( EDK) düzenlemektedir. Eğitimde Değişim Konferansı (EDK) katılımcıları, atölyeler ile derinlemesine öğrenebileceği, deneyim paylaşımı adını verdiğimiz sunumlar ile deneyimlerini paylaşabileceği özel bir konferans olarak dizayn edildi.
Derneğimiz; Türkiye’nin her yerinde Uluslararası robotik yarışmaları düzenlerken, çocukların ilkokuldan-üniversiteye süreç odaklı ve sürdürülebilir bir öğrenme ortamına dahil olmalarını hedeflemektedir. MAKER, Robotik çalışmaları ile ana hedefimiz, üreten nesiller yetiştirmektir.

Eğitimde İnovasyon Derneği; ayrıca, öğretmenlerin ve öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik, eğitim, yarışma, yaz okulu, müfredat çalışmaları, araştırma destek projeleri, çalışma ortamı sağlama gibi çalışmalar yapmaktadır. Etkinliklerinde fırsat eşitliği sağlamak adına ücretsiz düzenlemeyi ilke edinen derneğimiz, giderlerini sponsorların bağışları ya da hizmet sponsorlukları ile sağlamaktadır. Bu bağlamda çalışmalarında sosyoekonomik ve kültürel olarak dezavantajlı gruplara ulaşmaya çalışan derneğimiz, çalışmalarında kız öğrencilerin mühendislik alanlarında gelişimini destek amaçlı olarak pozitif ayrımcılığı da ön planda tutmaktadır.

Eğitimde İnovasyon Derneği olarak, her Çarşamba saat 21.00’ de Twiterda Sosyal Medya Konuşmaları @egtkonus yapılmaktadır. Eğitim Konuşmaları altı yıldan bu yana yürütülen, #egtkonus etiketi ile yürütülen eğitim sohbeti çalışmasıdır. Gündem ne olursa olsun, her çarşamba bir moderatör eşliğinde, bir konuyu, moderatör tarafından hazırlanan üç soru ile derinlemesine tartıştığımız büyük bir eğitim grubudur.

Eğitimde İnovasyon Derneği, Türkiye’nin kendi YARATICILIK VE MAKER FESTİVALİ’ ni düzenlemek için çalışmaktadır. Türkiye’de bir ilk olmasını planladığımız festivalde, ana hedefimiz, Uluslararası arenada da “Yaratıcılık ve İnovasyon” alanında söz sahibi olan bireyler yetiştirmektir.