Elif VATANSEVER ÖZKAN-Sümeyye Kesra OKUMUŞ

Düşünme Karavanı

Düşünme Karavanı olarak Çocuklar İçin Felsefe (P4C) pedagojisi ile edindiğimiz bilgi, beceri ve deneyimi topluluklarla paylaşmayı hedefliyoruz. Kendi sınıflarımızla başladığımız bu yolculuğa çocukları, gençleri, öğretmenleri, ebeveynleri ve farklı meslek gruplarındaki insanları dahil etmemiz gerektiğine inanıyoruz.
“Herkes için felsefe” anlayışıyla çıktığımız bu yolcukta çeşitli sivil toplum örgütleri ile çalışırken, P4C eğitim programları yapıyoruz. Bu programları tamamlayanlarla “Ubuntu” topluluğu olarak buluşmalar gerçekleştiriyoruz.
Hayallerimizden biri “Düşünme Karavanı” ile Türkiye’nin birçok yerine ulaşmak ve P4C toplulukları oluşturmaktır.
Kesra ve Elif olarak kendi sınıflarımızda çocuklarla felsefe çemberlerinde uyguladığımız yöntemlerden, becerilerden ve geliştirdiğimiz tekniklerden aldığımız ilham ve deneyimle, daha çok felsefe çemberleri oluşturulması için bu yolculuğa çıktık.

16:30-18:00 A-9 B BLOK 1.KAT 9.DERSLİK

22 Ekim 2022 Cumartesi 9. EDK Programı

Çocuklarla Felsefe Atölyesi

Atölye Açıklaması

Bu atölye, okul ve kurumlarda görev yapan yönetici ve öğretmenlerin “Çocuklar İçin Felsefe-P4C” konusunda bilgi kazandırmak ve becerilerini artırmak amacıyla düzenlenmektedir. Katılımcıların; soruşturma topluluğu oluşturma sürecini deneyimlemeleri, soru kadranı üzerinde çalışarak soru türlerini ve kavramsal sorular üzerinden felsefi tartışma başalatılabileceğini fark etmeleri, P4C temel kazanımları ve becerileri hakkında bilgi edinmeleri, kolaylaştırıcı olarak öğretmenin rolünü ve P4c’nin 10 adımını uygulama örneği üzerinden bilgi sahibi olmaları hedeflenmektedir.